Features
12Vdc 50Ah Battery
1.Small size, large capacity
2.Green, environmentally friendly battery design
3.Strict sealing, efficient waterproof
4.Defy the cold. Fearless of the heat
Parameters
| Battery item | 12Vdc 50Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | No |
| Battery Case | Black Metal case |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.100% full inspection of goods, 4 comprehensive testing, 18 types of testing equipment, more than 30 quality team.
2.Pure nickel sheet connection, small heat generation, anti-oxidation, large working temperature range.
3.Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
4.We have 12+ years of production experience , rich in technical skills.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Do you have samples in current stock?
A1: Usually we do not, because most of our battery products are customized, different customers have different requirements, even the same voltage and capacity, their other parameters may be different.
Q2: What about the lead-time?
A2: General consultation instruction normal delivery date will be in 15 ~ 20 working days and the time can be negotiated by the actual situation.
Q3: Are you a factory or trading company?
A3: We are MANLY Battery original factory.
Q4: Can you make a customized battery?
A4: Of course, we have a professional engineer team who can give you the most suitable solution according to your special requirements.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12vdc 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












