Features
Lithium 12V Battery 12Ah
1.40% Reduction in weight
2.Operating temperature is between -20℃ and +70℃
3.It is without heavy metals and is environmentally friendly.
4.Maintenance-free, there is no memory effect.
5.Internal BMS with full protection, the battery has high voltage protection with higher reliability.
Parameters
| Brand item | Lithium 12V Battery 12Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1212A |
| Anode Material | LFP |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 12A or customized |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Adjustable |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Available |
| Battery Case Color | Black metal case |
| Weight (Approx.) | customized |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team.
2. Service: Provide customers with customized battery pack solutions.
3. Highest quality at the best price.
4.Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's your payment term?
A: T/T Bank transfer, Paypal, Western Union, and etc.
Q: How about the warranty time?
A: Our battery products are with 36 months warranty, 100% replacement for free if a quality problem occurred.
Q: Can we get samples?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What's your warranty for lithium battery products?
A: Generally speaking, it's a three-year warranty, for quality problems, we will send a new one to you.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 12v battery 12ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












