Features
Lithium Ion LiFePO4 Battery 12V 7Ah
1. Lighter weight, smaller size
2. lead-free, no harm;
3. high energy density, low internal resistance;
4. No memory effect, highly efficient, charge anytime
5. Small size and light weight: 1/2 size& weight of lead acid battery
Parameters
| Battery item | Lithium Ion LiFePO4 Battery 12V 7Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP5 |
| Outer Package Material | ABS case |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Sticker/ LOGO |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Original Factory with the most competitive price and fastest delivery time.
2. Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
3. We have the first-class R&D team ,some of whom from the international battery conglomerate with rich experience in battery design, production,testing as well as practical project operation and maintenance.
4. On-time delivery and efficient logistic systems.
5. Hundred of models covering a full range of batteries.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx, or TNT for samples. For mass orders, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders would be about 20-25days.
Q: Samples are available?
A: We are honored to offer you samples for testing.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion lifepo4 battery 12v 7ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












