Features:
12Vdc 7Ah Battery
1.70% lighter than lead-acid batteries
2.Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
3. Comes with an 8-year limited warranty to give you peace of mind with your purchase.
4.Can go up to 4 in series with this battery
Specification:
| Battery item | 12Vdc 7Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7 AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 9V |
| Continuous charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Many of the company's products have passed UL, BIS, KC, RoHS, UN38.3, MSDS, EN13849, IEC62133 and other certifications.
2.Manly is based on technological innovation and lean management. By integrating the advantages of the industry.
3.It is a private high-tech enterprise specialized in all kinds of new energy batteries, lithium iron phosphate batteries/battery packs, ternary batteries/battery packs, battery managementsystems and energy solutions.
4.Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
1. How can I get the price?
We usually quote within 24 hours after we get your inquiry(Except on weekends and holidays).
If you are very urgent to get the price, please email us or contact us in other ways so that we can offer you a quote.
2. Can I buy samples before placing orders?
Yes. Please feel free to contact us.
3. What is your lead time?
It depends on the order quantity and the season you place the order.
Usually, we can ship within 7-15 days for small quantity and about 30 days for large quantities.
4. What is your payment term?
T/T, Western Union, and Paypal. This is negotiable.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12vdc 7ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












