Features
30Ah LiFePO4 Battery 12V
1.Long cycle life : More than 3000 times
2.Warranty: 3 years
3.Combination: 4s1p
4.BMS with balance function
Parameters
| Battery item | 30Ah LiFePO4 Battery 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Casing | PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Performance of Battery Pack.
2. Used new Grade A cells to assemble 4pcs in series and 1pcs in parallel.
3. Professional Production Technological Process.
4.Packaging Details: Standard export carton or OEM package.
5.Very stable quality, we have many distributors around the world, Like the USA, Germany, Australia, Poland, etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as clients' requirements.
2. Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, we offer samples, but free samples are not available at the beginning.
3. Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, Paypal, etc.
4. Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 7-15 days, but could be changed according to the quantity or other things.
5. Q: How do you control your product quality.
A: All batteries have 10 steps of testing during the whole production.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 30ah lifepo4 battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












