Features
Deep Cycle Battery 12Ah 12V
1. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
2. Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature
3. Free of maintenance
4. Internal cell balancing
5. Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead-acid battery
6. Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
7. Wider temperature range:-20℃~60℃
Parameters
| Brand item | Deep Cycle Battery 12Ah 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Anode Material | LFP |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 12A |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Available |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Outer Package Material | ABS Plastic case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Manufacture
2.We have our own factory with 3 production bases.
3.All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.
4.Provide you “customized products” along with the best factory price.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are your factory or trading company?
A1: We are professional battery manufacturer with our own factory and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients all around the world.
Q2: Where are your company's major markets?
A2: Our company focus on high quality batteries in North Amercia, Europe, Korea and Japan markets.
Q3:What’s your advantage compared with other suppliers?
A3: High quality batteries: Our batteries are in enough capacity, and lower in RI,
Before shipment, we will inspect the products and ensure the quality which are well approved by our clients.
b)Better service: We always offer what our clients need. Reply client’s questions in time. Supply best projects solution for clients. We ship out the products on time.
Q4: Can we visit your factory before placing an order?
A4: Of course, no problem, we are always welcome to visit the factory.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: deep cycle battery 12ah 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












