Features
Golf Carts LiFePo4 12.8 Volt 200 amp hour lithium ion battery
Rechargeable battery, high capacity, light-weight
Low self-discharge, small internal resistance, safe and environmental protection, no memory effect.
Main protection functions: overcharge, overcharge, overcurrent, short circuit, temperature, equalization, etc.
Parameters
Golf Carts LiFePo4 12.8 Volt 200 amp hour lithium ion battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V200A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V/4S |
| Capacity | 200Ah |
| Energy | 2560Wh |
| Cycle Life | More than 3500 Cycles |
| Self Discharge | Less than 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Recommend Charge Current | 0.2C~1C(40A~100A) |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C(200A) |
| Pulse discharge current | 2C(400A) |
| Mechanical Data | |
| Battery Casing | IP65 ABS/Customzied |
| Battery Dimension(L*W*H) | TBD |
| Connector | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
3+ Years Warranty
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Hot Tags: 200 amp hour lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












