Features
50Ah 12V Lithium LiFePO4 Battery
1. Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead-acid battery
2. Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
3.Wider temperature range:-20°C-60°C
4. Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallel
5. Very high lifespan, from 3000 cycles to several tens of thousands
Parameters
| Battery item | 50Ah 12V Lithium LiFePO4 Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Flexible Size |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Circuit protection | PCM/BMS |
| Plug Type | Other |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Original lithium battery R&D and production
2.Quick response to any inquiry within 12 hours
3.Customized design is available, OEM/ODM are welcome
4.Highest quality at the best price
5.Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 12v lithium lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












