Features
7Ah Lithium 12V Battery
1.Deep cycle batteries self-discharge rate per month is between 1-3% compared to lead-acid batteries which are about 30%.
2.Can be charged with solar chargers
4.High cycle life 3500+ times
5.Safest lithium chemistry with high energy
6.In built-in over-charge and over-discharge protection
Parameters
| Battery item | 7Ah Lithium 12V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | ABS Case |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Manly Battery is based in Guangdong, China, start in 2009, sell to North America (90.00%). There are a total of over 2000 people in our factory.
2.We welcome OEM orders, please kindly share the graphic design of your logo.
3.Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
4.Our company has passed ISO 9001:2015 quality and BSCI system approval and our products have got the ROHS, CE, UL, IEC, UN38.3 certifications.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How long does the warranty?
A: We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions.
Q: Which certificates do you have?
A: All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 7ah lithium 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












