Features
Lithium Ion Battery 120Ah 12V
1.High discharge voltage plateau
2.Environment-friendly without PB, CD added
3.Flexible size design subject to different spaces of the application
4.CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
| Battery item | Lithium Ion Battery 120Ah 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 120A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Yes |
| Battery Case | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.12+ years production and management experience.
2.Wholesale and OEM/ODM excellent service.
3.Samples orders can be supplied at any time.
4.Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
5.You can fully enjoy high quality & competitive price.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's your after service
A: Our products are produced in a strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.during the guarantee period, we will send new batteries with new orders for a small quantity. For defective batch products, we will resend to you. or make a discount on the new orders.
Q: What about the lead time?
A: If it has in the stock, samples need 3~5 days, if not, samples need 20~25working days; mass production will be around 10 ~ 15 working days, it depends on the battery is a normal one or a custom one.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion battery 120ah 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












