Features
80Ah LiFePO4 12V Battery
1. Last charging & Low self-discharge.
2. High discharge rate, while maintaining high energy capacity.
3.70% Lighter than Lead Lithium.
4. Batteries Average 70% lighter than the same size Lead acid battery.
| Battery item | 80Ah LiFePO4 12V Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | YES |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of lithium battery production and export experience, ODM OEM is acceptable.
2. We are a supplier and innovator specializing in the research, development, design, manufacture and sale of lithium batteries.
3.It is built by an elite team with more than 12 years of experience in the industry.
4. Focusing on high-end customized services, the company high-quality and reliable new energy products according to different customer needs.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What percent of capacity battery is charged when shipment?
A: Normally 50% or so, because it will be safe when shipping.
Q: How long can I store the battery?
A: We suggest discharging & recharge the battery every 3 months, it can keep the battery full capacity & good function.
Q: Can u ship the battery product to our country?
A: Yes, for air & sea shipment, we have MSDS doc to show Airline company & Ocean company when shipment.
Q: What is your Shipping way?
A: We suggest sample & small orders to be shipped to the destination through our shipper partner who has excellent UPS/DHL/FEDEX/TNTservice. Big order to be shipped by sea.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 80ah lifepo4 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












