Features
80Ah LiFePO4 12V
Longer life cycle, >3,500 times at 80% DOD.
It is without heavy metals and is environmentally friendly.
Maintenance-free, there is no memory effect.
Internal BMS with full protection, the battery has high voltage protection with higher reliability.
Specification:
| Battery item | 80Ah LiFePO4 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 45A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY Battery is a high-tech enterprise integrating "R&D, production, and sales" focusing on "lithium battery cells and battery assembly"
2. Provide customized service.
3.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, and UN38.3 are approved.
4. With a 36months warranty.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long I can get the specific price?
A: After receiving your inquiry, our sales will quote to you within 24 hours excluding the public holiday.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are MANLY Battery original factory.
Q: Can you accept OEM&ODM Service?
A:Yes, we accept OEM&ODM service according to different clients' requirements.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 80ah lifepo4 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












