Features:
9Ah Lithium Ion 12V Battery
Product Type: Replacement for 12V 9Ah Lead Acid Battery
Lightweight - 44% of the weight compared to lead acid batteries
Can store at any state of charge without degradation
Cost effective - will last 5x longer than an equivalent SLA or VRLA battery
Specification:
| Battery item | 9Ah Lithium Ion 12V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 9A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. More than 1000 cooperative customers and thousands of customized solutions around the world.
2. Passed ISO9001:2015 certification and EC, ROHS, KC, BS, MSDS, UN38.3 certificates.
3.We are a supplier and innovator specializing in the research, development, design, manufacture and sale of lithium batteries.
4.We offers a full range of Solar product including :Solar inverters/ Solar Charge Controller / Solar panels/ Battery / Solar pump inverters / Power inverters / Portable solar generator/Solar Accessories, etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Does your battery have a real capacity?
A: All of our batteries are Class A, the actual capacity value ≥99% of the nominal capacity value.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 9ah lithium ion 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












