Features:
Battery Deep Cycle 7Ah 12V
High cycle life 5000 @ 50% DOD
More economical than AGM / Gel batteries
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Specification:
| Battery item | Battery Deep Cycle 7Ah 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 9V |
| Continuous charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.100% full inspection of goods, 4 comprehensive testings, 18 types of testing equipment, more than 30 quality teams.
2. Authoritative review, of our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance.
3. All lithium battery products are shipped after a strict full inspection.
4.Superior and helpful after-sales service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q. Can we put different LiFePO4 battery packs in series by ourselves?
R: You can buy big voltage directly from us. We suggest do not out them in series by yourself, it will hurt the cycle life of the
pack.
Q. Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
R: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it forstandard cars directly, that will need a more complex design BMS for the pack.
Q. What is your warranty?
R: We offer 2 years warranty for all our battery pack. we ensure at least 2000 cycle life for the LiFePO4 battery pack, whichmeans, after 2000@80% DOD, there will still around 60% capacityt left. You can use it for at least 5 years for normal 1 time charge and discharge everyday.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery deep cycle 7ah 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












