Features
Battery 12V 80Ah Deep Cycle
Free of maintenance.Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current and over temperature.
Internal cell balancing.
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery.
Can be charged using most standard lead-acid charges (set).
Wider temperature range:-20℃~60℃.
Specification:
| Battery item | Battery 12V 80Ah Deep Cycle |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| BMS Protection | YES |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Automation & hand-made Integrated production together.
2.Repair or Replace: the first 1 year .
3.2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line.
4.4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Why I should choose your company.
Re: a. Before shipment, we will inspect every battery and ensure the quantity.
b. Very competitive price offer.
c. 10+ years experienced trade assurance supplier.
d.Better custom service, prompt reply, responsive action, more considerate.
e.You are not just our clients, more a friend, just give us a chance to prove it.
Q:Do you have MOQ ?
Re: No limited. More quantity has better price, we will check the best price for you
Q: Do you provide Samples?
Re: Yes, we could offer the sample.
Q: What's the delivery time?
Re: Generally within 48 hours, we well arrange it for you as soon as possible
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery 12v 80ah deep cycle, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












