Features
12V 18Ah Deep Cycle Lithium Battery 12.8v 9Ah
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
BMS (Battery Management System) built into the case: maximizes battery life AND secures battery life
Weight gain > 50% and 40% reduced footprint compared to lead batteries
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Title | 12V 18Ah Deep Cycle Lithium Battery 12.8v 9Ah |
| Battery Type | LiFePo4 cell |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 18Ah |
| Cycle Life | More than 3500 Cycles |
| Way of Charge | CC/CV |
| Operation Temperature | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage :0℃~45℃ | |
| Suggested charge current | 0.2C~1C |
| Max discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| Charging Cut-off Voltage | 14.6V |
| Battery Enclosure Material | PVC/ABS/Customzied |
| DC Terminal | Customzied |
| Warranty Period | 3 Years |
| Place of Origin | China |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Four Advantages
High quality, super performance, best services, sincere cooperation
Very stable quality, we have many projects around the world, like the USA, Germany, Australia, Poland, etc. all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
12+ years production and management experience
Wholesale and OEM/ODM excellent service
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
With independent experimental equipment, R&D team, production line, and testing equipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Hot Tags: 12v 18ah deep cycle lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China














