Features
Lithium Ion 12V 120Ah
1.Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety
2.thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
3.Internal cell balancing
4.Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead-acid battery;
5.Can be charged using most standard lead-acid charges;
Parameters
| Battery item | Lithium Ion 12V 120Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 120A or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Method | CC/CV |
| Battery Case | Blue ABS Case |
| OEM/ODM | Acceptable |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Storage is not a problem thanks to extremely low self-discharge (LSD) and no risk of sulphation.
2. Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
3. Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date (Add 1 Year if Registered Here)
4. Offer the battery solution for customized application.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks, mass production time needs 2 ~3 weeks.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion 12v 120ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












