Features
LiFePO4 12V 80Ah Battery
1. Lightweight - 44% of the weight compared to lead-acid batteries
2. Excellent safety performance, no explosion, no fire;
3.Built-in over current protection
4. Low self-discharge
5. No memory effect
Parameters
| Battery item | LiFePO4 12V 80Ah Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Minimum Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Max.Charging Current | 20A |
| Discharging Current | 80A Or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Maintenance Type | Free |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Package Material | Metal Case Or Customized |
| Customizer | Available |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Highest quality at the best price.
2. Quick response to any inquiry within 12 hours.
3.Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density.
4.Customized processing, customized according to customer needs.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Can you accept OEM and ODM services?
A1: Yes, we supply OEM&ODM service as clients' requirements.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: Our minimum order quantity is one piece per design, and can be ordered in combination.
Q3: Can the BMS be removed and replaced if it breaks? Can the case be opened to replace a bad cell?
A3: YES, the case can be opened to replace the BMS & cells on the guidance of the engineer.
Q4: Does the app allow to check of the voltage of each cell?
A4: YES, the App allows you to read the voltage of each at any time.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 12v 80ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












