Features
lifepo4 rechargeable battery 12V 24AH
1. Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
2. Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature.
3. Free of maintenance.
4. Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead-acid battery.
5. Can be charged using most standard lead-acid charges (set).
6. Wider temperature range:-20℃~60℃.
7. Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallel.
Parameters
| Battery item | lifepo4 rechargeable battery 12V 24AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1224A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 24AH |
| Minimum Capacity | 24AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Max.Charging Current | 18A |
| Cycle Life | 2000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 70% Capacity |
| Dimension | customized |
| Battery weight | AS FACT |
| Working Temperature | Charege:0~45°C,45·85%RH; Dis-charge:-20~60°C |
| Casing | PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Safe The battery pack integrated Built-in BMS/PCB to protect the battery for safe use, no fire, no explosion.
2. Customize Battery voltage, capacity, current, size, etc all can be customized to meet specific devices.
3. Temperature Wide operating temperature range -20℃~+60℃ suitable to be applied in various environments.
4. Low Self-discharge The extremely low self-discharge rate of <3% per month means worry-free storage.
5. Eco-friendly Polinovel lithium batteries are the ultimate clean energy, no toxic material, no pollution.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have a sample order?
A1:Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q2: What about the lead time?
A2:Sample needs 3 days, mass production time needs 5-7 weeks, it depends on order quantity.
Q3:Do you have any MOQ limit?
A3:Yes, we have MOQ for mass production, it depends on the different part numbers. 1~10pcs sample order is available. Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q4:How to proceed with an order?
A4:Firstly let us know your requirements or application. Secondly, We quote according to your requirements or our suggestions. Thirdly customer confirms the samples and places a deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q5:Is it OK to print my logo on the product?
A5:Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q6:Which certificates do you have?
A6:We have CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS ...etc.
More Products

For more details or other modules, Let us know your needs or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 rechargeable battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












