Features:
300Ah 12V Battery Backup for Solar Panels
1.High cycle life 3500+ times
2.Safest lithium chemistry with high energy
3.Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
4.Drop in replacements (plug and play)
5.Run as many needed in parallel
Specification:
| Battery item | 300Ah 12V Battery Backup for Solar Panels |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12300A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 300A |
| Discharge Peak Current | 300A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | BMS integrated |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.12+ years production and management experience
2.Customers are always welcomed to visit our office and factory to guide our work.
3.Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
4.Wholesale and OEM/ODM excellent service
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery backup for solar panels, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












