Features
Rechargeable portable customized Lithium 12V 50Ah
1. Automotive-grade lithium battery
2.More light-weight & Clean energy
3. Built-in BMS protection
4.3X faster charging time
5. Low-temperature cut-off protection
Parameters
| Battery item | Rechargeable portable customized Lithium 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 8.25V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 20A (<3S) |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Months Self-discharge | Less than 3% at 25°C per month |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 3 years |
| Color | Blue |
| Case Material | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Specialized in Lithium polymer battery, LiFePO4 battery, and Li-ion Battery pack.
2. CE, UL, SGS, FCC, RoHS, and Iso9001: 2000 certified.
3. Cell Sorting: Using A grade battery cells, cell testing and reasonable sorting keep the initial state of cells consistent
4. OEM rechargeable battery manufacturer in China over 12years.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What about the lead time for mass production?
A: Honestly, it depends on your order quantity and the season you place the order. We suggested that you start inquiry to months before the date you would like to get the products at your country.
Q: What are your terms of payment?
A: We accept T/T and L/C.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












