Features
Rechargeable batteries for electric scooters 12V 90Ah
Drop-in replacement for lead-acid batteries
No sulfation, no degassing
Extremely cycle-stable! 5-10 times longer constructive service life
Parameters
Rechargeable batteries for electric scooters 12V 90Ah | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V90A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity (amp hours) | 90Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1152Wh |
| Design Life | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% of capacity declined per month at (25℃) |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Charge Current | 18A@0.2C |
| Max. Charge Current | 90A@1C |
| Discharge Data | |
| Continous Discharge Current | 90A @1C |
| Max . discharge current | 180A @2C |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 11.6 kg |
| Housing Material | Black ABS/Metal/Customzied |
| Product Size | TBD |
| DC Terminal | TBD |
| Housing IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications
Intelligent protection board gives multiple protection for overcharge, over-discharge, overcurrent, temperature control, short circuit, etc., so that you can use it with peace of mind. The intelligent protection board gives multiple protections such as overcharge, over-discharge, overcurrent, temperature control, short circuit, etc., so you can use it with peace of mind.
Many years of experience in the industry
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: rechargeable batteries for electric scooters, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












