Features
Lithium 6v battery LFP 3500 cycle times
Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
No memory effect
Capacity, resistance, Voltage, platform time consistency is good
Factory price& High quality
Parameters
| Item | Lithium 6v battery LFP 3500 cycle times |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP66P |
| Housing | PVC/ABS/Optional |
| Cell Type | 3.2V 2S |
| Chemistry | Lithium Iron Phosphate Battery |
| Electrical Parameter | |
| Nominal Voltage | 6.4V |
| Capacity | Rated Capacity: 6Ah |
| Minimum Capacity: 5.9Ah | |
| Charge Cut-off Voltage | 7.3V |
| Discharge Cut-off Voltage | 4V |
| Continuous Discharge Current | 6A@1C |
| Charge Current | 6A@1C |
| Cycle Life | >3500 times |
| Dimension | Adjustable |
| Operation Temp. | Charge: 0℃~45℃; Discharge: -20℃~60℃;Storage : -20℃~45℃ |
| OEM/ODM | Welcome |
| Safety Protection | |
Built in Automatic Battery Protection System | YES |
Automatic Over Voltage Protection | |
Automatic Short Circuit Protection | |
Automatic Low Voltage Protection | |
Automatic Over Charge Protection | |
| Automatic Over Discharge Protection | |
Automatic Over Temperature Protection | |
Automatic Internal Cell Balanceing | |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 6V 6Ah

Why Choose MANLY Battery?
12+ years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require for samples to check our product’s quality. If you just need a blank sample to check the design and quality. We will provide you sample for free as long as you afford the express freight.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is this battery compatible with my own batteries?
A: Hello, we do not recommend connecting batteries of different brands since the BMS is different from the battery to the battery.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: lithium 6v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












