Features
Rechargeable 4.5ah 6v Lithium batteries
1.Higher energy density (Up to 130mWh/g);
2.More safety and environmentally friendly;
3.Good high temperature performance ( -20℃~60℃);
4.Deep cycle life ( more than 35000 cycles);
5.Reliable product performance (international production management system);
Parameters
| Item | Rechargeable 4.5ah 6v Lithium batteries |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP64.5P |
| Housing | PVC/ABS/Optional |
| Cell Type | 3.2V 2S |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Electrical Parameter | |
| Nominal Voltage | 6V |
| Capacity | Nominal Capacity:4.5Ah |
| Minimum Capacity:4.4Ah | |
| Charge Cut-off Voltage | 7.3V |
| Discharge Cut-off Voltage | 4V |
| Continuous Discharge Current | 4A |
| Charge Current | 4A |
| Cycle Life | >3500 times |
| Dimension | Adjustable |
| Operation Temp. | Charge:0℃~45℃;Discharge:-20℃~60℃ |
| Coustomized | Shell,Size, Weight, Color, Label, Current, BT, LED Display,etc. Can be customized |
| Safety Protection | |
Built in Automatic Battery Protection System | YES |
Automatic Over Voltage Protection | YES |
Automatic Short Circuit Protection | YES |
Automatic Low Voltage Protection | YES |
Automatic Over Charge Protection | YES |
| Automatic Over Discharge Protection | YES |
Automatic Over Temperature Protection | YES |
Automatic Internal Cell Balanceing | YES |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at info@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 6V 4.5Ah

Why Choose MANLY Battery?
Manly is in the lithium battery filed with around 12 years, the factory is around 120000 squre meters.
7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
MANLY LiFePO4 battery has 3500-8000 deep cycles time, which lasts up to 5 times longer than a lead-acid battery. It can help you save money without multiple purchases.
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q:What is your sample policy?
A:We can provide sample,when you have big order in future,can deduct double sample free from order.
Q: Do you have PI?
A: Yes, we will make a PI (proforma invoice ) for you once the order confirmed.
Q: Can I visit your company and factory in China?
A: Sure, we are more than happy to meet you in Shenzhen or Dongguan and show you around our workplace.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Hot Tags: 4.5ah 6v lithium batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












