Features
12v solar street light Battery Deep Cycle 12V 20Ah
30% increase charging efficiency, no memory effect, can be charged at any time.
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery.
No lead, no rare earths, no acid, no degassing.
Parameters
| Item | 12v solar street light Battery Deep Cycle 12V 20Ah |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1220A |
| Cell | 3.2V LiFePO4 cell |
| Housing | ABS Case |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V*4S |
| Capacity | 20Ah/240Wh |
| Charge Method | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 14.6V |
| Suggested Charge Current | 4A/0.2C |
| Max Charge Current | 20A/1C |
| Working Discharge Current | 20A/1C |
| Pluse Discharging Current | 60A(<3s) |
| Recharge Life | More than 3,500 times |
| Dimension | Customized |
| Lifespan | 15 Years |
| Connector | Adjustable |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you provide OEM and ODM services?
A: Yes, We are a professional lithium battery manufacture with 3 production bases, which produce all kinds of high-quality lithium batteries as customers' requirements and designs, welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: battery deep cycle 12v 20ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












