Features
Solar Portable Emergency 12v camper battery
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery.
Wider temperature range from -20℃~60℃.
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Support for Series application expansion (up to 51.2V)
Parameters
| Item | Solar Portable Emergency 12v camper battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1242P |
| Package | PVC/ABS/Optional |
| IP Level | IP65 |
| Color of Shell | Black/White/Bule/Green/Customized |
| Cell type | Cylindrical LiFePO4 Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 42Ah |
| Standard Capacity | 537.6Wh |
| Working Voltage | 8.8V ~14.4V |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Charge Current | 8.4A |
| Max Charge Current | 42A |
| Working Discharge Current | 42A |
| Peak Discharging Rate(<1s) | 126A |
| Recharge Life | >3500 times @0.2C |
| Size(L*W*H) | Customzied |
| Low Self-Discharge Rate | <2% per month |
| Design Life | 15 Years |
| Working Temperature Range | -20~+60℃ |
| Nominal Operating Temp. Range | 25 ±3℃ (77 ±5℉ ) |
| FEATURES | Main protection function Overcharge, over discharge, over current, short circuit, etc. |
Customized Services: Feel Free send inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 42Ah

Why Choose MANLY Battery?
HIGHPRODUCTIVITY
1,200 thousand square meters plant automatic production line 600,000 battery packs and chargers production capacity a month.
STRICK CONTROL & BEST QUALITY
Strict control for cleanliness in dust-free workshop from IQC,IPQC to OQC, we control every step strictly CE, UL, SGS, FCC, ROHS and ISO9001: 2000 certified.
CUSTOMIZATION & FACTORY PRICE
We dedicated and experienced engineering, manufacturing and quality control teams work close to support our customers from product design to mass production.
EXCELLENT SERVICE
Reply within 24 working hours. We use specialized equipment, well-known suppliers of materials to resolve customer issues, to test every product in 100% for the quality assurance.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q1. Can I have a sample order?
A. Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q2. What about the lead time?
A. Sample needs 5-10 days, mass production time needs 3-5 weeks, it depends on order quantity.
Q3. Do you have any MOQ limit?
A. Yes, we have MOQ for mass production, it depends on the different part numbers. 1~10pcs sample order is available. Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A. We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping is also optional.
Hot Tags: 12v camper battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












