Features:
Battery For Solar Auto Tracker 12v 48ah
1.Lightweight - 44% of the weight compared to lead acid batteries
2.Cost effective - will last 5x longer than an equivalent SLA or VRLA battery
3.Can be safely charged with a lead acid battery charging system
4.Wide temperature performance
5.Built in short circuit protection
Specification:
| Battery item | Battery For Solar Auto Tracker 12v 48ah |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1248A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 48AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 40A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Daily production capacity of 3,000 battery packs.
2. Strict quality control, 15 inspection procedures.
3. The professional technical engineer team.
4. Perfect supporting service guarantee.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. What’s the main product does YiLink manufacture?
A: Rechargeable battery: Li-ion pack, Lipo battery and LiFePO4 battery pack.
Q2. Can I have a sample order before bulk order?
A. Yes, we provide samples for testing and check quality.
Q3. What about the lead time?
A. Samples needs 5~15 days, mass production time is around 30 days, it depends on order quantity.
Q4. Do you have MOQ limit?
A. Yes, we have MOQ limit; 1~10pcs samples is acceptable. Mass production depend on the different model number and existing battery in stock, pls confirm with salesman.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for solar auto tracker, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China










