Features:
Battery LiFePO4 12V 30Ah
1. Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
2. Cell balancing and low voltage/over-voltage protection, short-circuit protection
3. Bluetooth technology to monitor battery status is optional
4. Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Specification:
| Battery item | Battery LiFePO4 12V 30Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 35A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
2. There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
3. We usually provide 3 years warranty.
4. Daily capacity 3,000 pieces per day.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
1. what are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, lighter weight, etc.
2. What certification does your battery have?
Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
3. What shipping method can I choose? How about the shipping time?
By Express (3~7 working days), suitable for urgent cases or small quantities.
By Sea(15~30days), suitable for mass production.
4. why should you buy from us, not from other suppliers?
We specialize in this field for many years with advanced equipment, scientific management techniques, and excellent quality control which earn us customers all over the world.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lifepo4 12v 30ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












