Features:
50Ah Lithium Ion 12V Battery
1.Deep Cycle use, 3,500++ Full Cycles
2.In-built BMS(Battery Management System) protection against Over-Voltage, Under-Voltage, and Over Current
3.Series connection for 24V (two batteries) is ok. Not more than this.
4.UN38.3 Compliant, >100Whr not to be shipped as air freight.
Specification:
| Battery item | 50Ah Lithium Ion 12V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. An excellent team that is experienced with market and has the strong techni-cal capability to customize cost-effective.
2. Cleaner production enterprise in China.
3. OEM/ODM services backed by nearly 20 years' R&D experience.
4. Customized processing, customized according to customer needs.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1: Are you a manufacturing factory?
A1: Yes, We are a manufacture from China. You are welcome to visit our factory and production process. If the quantity is suitable, we accept OEM/ODM.
Q2: How to payment ?
A2: Payment: T/T, L/C, Paypal: 30% in advance as PO ensured, 70% balance before delivering.
Q3: Can you give us a discount?
A3: We can of course talk to specific numbers, but let’s make sure we’re on the same page about this solution being a good fit for your needs.
Q4: Can I buy one or two units for the sample first?
A4: Yes. Samples are welcome for the LiFePO4 battery. Please contact our sales manager to place the order.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah lithium ion 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












