Features
Battery Lithium 12V 50Ah
1/3weight of lead acid, lighter weight, but heavier power
Over 10 years lifespan
Compact size and lighter weight
High quality & high safety
Specification:
| Battery item | Battery Lithium 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications
2. The company takes "integrity and pragmatism, quality-oriented" as its core values
3. OEM SERVICE: We can custom battens and provide OEM branding designs for your need.
4. Authoritative review, our products with UL, CE, Rosh, ISO, etc. certificates for quality assurance.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q. What warranty do I have?
A: Warranty: 3 years, we would provide repair or replacement with the warranty period.if any quality problems on our side in this period, Please show us a video or photos to confirm before we sent a solution.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Yes, it is available. We have an OEM group to design battery cases.
Q. Do you have Blue-tooth communication with your batteries?
A: Yes, please let us know if you NEED to add Blue-tooth communication with the batteries. and YOU can rename your battery in the App.
Q. Does the app allow to check of the voltage of each cell?
A: YES, the App allows you to read the voltage of each at any time.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lithium 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












