Features
Battery Lithium 12V 7Ah
1.Longer storage life than SLA/VRLA Batteries
2.Light weight and higher energy density than any rechargeable battery
3. Installed IC chip will prevent the battery pack from over charge and over-discharge.It helps protect battery chemistry integrity and prolongs battery life
4.Perfect for building up battery pack for medical equipment Back-up or EPS Emergency Power
5.Supply which requires compact size and lighter weight
Specification:
| Battery item | Battery Lithium 12V 7Ah |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V±0.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 4A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
| Terminal Type | 8 /Anderson interface / Positive and negative screw terminals (customizable) |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Samples orders can be supplied at any time.
2. Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days.
3.You can fully enjoy high quality & competitive price.
4. All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods have been shipped.
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 14.6V and the charge current should be 9Amp.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lithium 12v 7ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












