Features
Lithium Battery 12V 7Ah LiFePO4
Low self-discharge
Maintains higher voltage during discharge than lead acid
High energy density, low internal resistance;
Excellent safety performance, no explosion, no fire;
Good storage characteristics
Good high or cold temp performance
Specification:
| Battery item | Lithium Battery 12V 7Ah LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.The production capacity is over 180000 pcs a day.
2.Shipment by Air Express (door to door service), by Air Flight and by Vessel, all Available.
3.Quality 100% assured.
4.Pack in safety industrial package, with IATA shipping standard.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: What is the lead time for mass production?
A: It depends on the actual situation: If with stock, the lead time will be 10~15days. If without stock, that will depend on your order quantity, usually within 15-25 days.
Q: When can I get the price?
A: We usually quote within 2hours after receiving your inquiry. If you are urgent to get the price, please call us or email us (info@manlybatteries.com) so that we can handle your inquiry priority.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 12v 7ah lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












