Features:
Lithium 12V 30Ah
1.Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety, thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
2.Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
3.Free of maintenance
4.Internal cell balancing
5.Can be connected in parallel up to 4 batteries
Specification:
| Battery item | Lithium 12V 30Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 30 AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 9V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.12+ years factory
2. High productivity of around 3k per day lithium battery packs, and 1,200,000 per day lithium battery cells
3.The most important thing is that all products have passed the certifications included ISO9001, UL, CE, KC and so on.
4. Supporting OEM/ODM, and the small orders will delivery fast.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Where can I get the price?
A: We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: Could you ship the battery safely?
A: Of course, we have some well-cooperated forwarders who have much experience in delivering the battery. It could be shipped by door-to-door express, by air, or by the ocean to the airport and port. Also, the customers can use their own forwarders.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium 12v 30ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












