Features
Lithium ion camper battery 12v LiFePO4 Battery for Toys Power Tools
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Light weight and higher energy density than any rechargeable battery
Supply which requires compact size and lighter weight
Parameters
12v lithium ion leisure battery 9ah for ups backup power replacement battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V10A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity (amp hours) | 10Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 128Wh |
| Design Life | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charger Current | 2A@0.2C |
| Max. Charge Current | 10A@1C |
| Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Data | |
| Constant Discharge Current | 10A @1C |
| Max Pulse. discharge current | 20A @2C |
| Voltage | 8.8V~14.6V |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 1.3 kg |
| Housing Material | ABS |
| Product Dimension (L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Adjustable |
| IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q:What is your sample policy?
A:We can provide sample,when you have big order in future,can deduct double sample free from order.
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: How about the quality?
A: We have the best professional engineer and strict QA and QC system.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: lithium ion camper battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













