Features
12v lithium ion leisure battery 9ah for ups backup power replacement battery
Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
Excellent security: no fire, no explore of short-circuit, over-charge, over-discharge, over-current, Shock, vibration, crush, acupuncture.
Great for off grid systems, marine, golf carts, RVs, UPS systems, solar energy storage
Parameters
12v lithium ion leisure battery 9ah for ups backup power replacement battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V9A |
| Function Parameter | |
| Voltage | 12.8V*4S |
| Capacity (amp hours) | 9Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 115.2Wh |
| Design Life | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% per month |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charger Current | 1.8A |
| Max. Charge Current | 9A |
| Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Data | |
| Constant Discharge Current | 9A |
| Max Pulse. discharge current | 18A |
| Voltage | 8.8V~14.6V |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 1.2 kg |
| Enclosure Material | Waterproof Blue ABS |
| Dimension (L*W*H) | Customzied |
| DC Plug | Customized |
| IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
For 6V, 12V series batteries, support 4 pcs connect in series to a higher voltage
If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle lif of the battery
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 12v lithium ion leisure battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













