Features
Rechargeable Marine LiFePO4 Battery Lithium Ion 12.8V 50Ah
The safest form of the lifepo4 technologies
Wider temperature range:-20℃~60℃.
Easy operation, play and plug, easy to install
Parameters
Rechargeable Marine LiFePO4 Battery Lithium Ion 12.8V 50Ah | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1250A |
| Housing | ABS Case |
| Protection Level | IP65 |
| Voltage | 12V*4S |
| Capacity | 50Ah/600Wh |
| Charge Method | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Current | 10A/0.2C |
| Max Charge Current | 50A/1C |
| Constant Discharge Current | 50A/1C |
| Max Discharging Current | 150A(<3s) |
| Recharge Life | More than 3,500 times |
| Enclosure | Adjustable |
| Lifespan | 15 Years |
| DC Connector | Adjustable |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
Superior Safety
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: Can I have a 12v 50ah lithium battery sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Hot Tags: battery lithium ion 12.8v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












