Features:
Battery Lithium Ion 12V 50Ah
Small volume and no memory effect
Long lifespan over 10 years
Easy to use and install
Intelligent protection such as over-charge, over-discharge and over- temperature
Can be connected in series and parallel for large applications
Standard voltage, high storage capacity
Good storage performance, stable discharge
Specification:
| Battery item | Battery Lithium Ion 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50 AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 3000 cycles, DOD 95% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | PVC/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Strong R&D team for product design , structure and quality.
2.On-time delivery and efficient logistic systems.
3.Perfect supply chain system to meet small to bulk order requirements.
4.After-Sale Service: 24/7 service. Guided with timely, effective and complete after-sales policy.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1. Can I have few free samples for evaluation?
A: Yes, free samples are ok, but not covering the shipping cost.
Q2. What about the lead time?
A: Samples need 3-5 days
B: Mass production time is approx 2-3 weeks
Q3. Do you have any MOQ limit for bulk orders?
A: MOQ=100pcs
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: Samples and small quantity trial order: Courier shipping with door to door; normally 6-10 days
B: Big quantity bulk order: Air shipping or Sea shipping.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lithium ion 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












