Features:
Lithium Ion LiFePO4 Battery 12V 50Ah
Clean and Green energy poses no pollution on our environment
High energy density performance
Long cycle life over 3,500 times
Wider application
High discharge rate
Specification:
| Battery item | Lithium Ion LiFePO4 Battery 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 30A@1~3 Seconds |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | White ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
2. With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
3. Delivery Time: 10~25 days after receiving the deposits.
4. Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q1. What are the payment terms?
A: For sample, payment accept Paypal, Western Union, T/T; Mass order by T/T, usually is 30% deposit, and balance before delivery.
Q2. Do you have your own single-cell factory and battery pack assembly line factory?
A: Of course, we are a professional lithium battery manufacturer in Guangdong, China.
Q3. Can I print my own LOGO on the lithium battery products?
A: It is absolutely possible, but customers need to provide their LOGO design on the samples orders.
Q4. Must I use the charge connector attached to the battery or can I use the port already built into my scooter to charge via output leads??
A: Yes, You could use the port already built into your scooter to charge via output leads. Our battery charge and discharge are the same port.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion lifepo4 battery 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












