Features
12 Volt caravan battery light 150ah lead acid replacement battery
Very low self-discharge, so no trickle charge is necessary
Battery protection through integrated (SIGA - BMS) battery management system
Can be safely charged with a lead acid battery charging system
Parameters
Leisure battery 12v 110ah 120Ah for Electric Folklifts/Boats/Golf Carts | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP12V150A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity (amp hours) | 150Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 1920Wh |
| Lifespan | >3500 cycles |
| Self Discharge | <2% |
| Charge Data | |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 30A@0.2C |
| Max. Charge Current | 15A@1C |
| Discharge Data | |
| Continous Discharge Current | 150A @1C |
| Pulse discharge current | 300A @3C |
| Mechanical Data | |
| Weight (kg) | About 21 kg |
| Casing | ABS |
| Product Dimension | TBD |
| DC Connector | TBD |
| Shell IP Rate | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
Inbuilt Protection Circuit Module protects against over-charging, over-discharging, over-current, external short circuit, incorrect charger use. Beware cheap imitations that lack a protection circuit or only use BMS cell balancing upon charging.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: Can I just try samples for the first order?
A: Trail order is acceptable. We can sell just few pcs for you the confirm the specifications of our products.
Q: How about the quality?
A: We have the best professional engineer and strict QA and QC system.
Q: Can you print my picture or logo on the battery cover?
A: Yes, OEM is available,we can print your picture or logo on the battery case, and you can offer your Logo.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: caravan battery light, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












