Features
solar battery 200ah
1. Our lifepo4 batteries have an embedded BMS.
2. Maintenance-free or liquid-poor.
3. It is without heavy metals and is environmentally friendly.
4. Energy efficiency can be up to 98%
Parameters
| Battery item | solar battery 200ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12200A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Minimum Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | <2% per month |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 3-Year |
| Case Type | ABS |
| IP level | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Manly Battery focuses on the development and application of lithium batteries
2. Total production area over 8000m2
3. Develop technical solutions according to customer needs
4. The company is fully committed to ensuring product quality
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are you a trading company or manufacturer?
A1: We are a manufacturer, our own factory has 3 production bases around 120,000 square meters, with advanced automatic production lines.
Q2: What is your minimum order quantity?
A2: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q3: What is the delivery date for bulk goods?
A3: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q4:What warranty do I have?
A4: We usually provide 3 years warranty.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar battery 200ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












