Features
12V 42ah emergency backup battery with waterproof cover
Operation as many needed in parallel
Longest warranty in the industry (3+ years)
Automotive-grade lithium battery
Parameters
| 12V 42ah emergency backup battery with waterproof cover | |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V42A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 42Ah |
| Capacity(Wh) | 537.6Wh |
| Recharge Cycles | >3500 cycle |
| Monthly Self-Discharge | <2% |
| Standard Charging | |
| Maximum .Charging Voltage | 14.6±0.2V |
| Charge Method | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| Suggested Charge Current | 8.4A@0.2C |
Maximum Charge Current | 42A@1C |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 42A@1C |
| Continous Discharing Current | 42A@1C |
| Maximum Discharing Current | 126A(<3s)@3C |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Type | 3.2V Lithium iron phosphate |
| Terminal | Customzied |
| Enclosure IP Rate | IP65 |
| Plastic Case | White ABS |
| Battery Shap | Adjustable |
| Product Size | Customzied (L*W*H) |
| OEM | Welocme |
| LiFePO4 Battery Advantage | |
| High Temperature Resistant | Low Self-discharge |
| Maintenance free | No memory effect |
| Environmental | |
| Charge Temperature | 0℃ to 45℃(32℉ to 113℉) |
| Discharge Temperature | -20℃ to 60℃(-4℉ to 140℉) |
| Storage Temperature | 0℃ to 45℃(32℉ to 113℉) |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 42Ah

Why Choose MANLY Battery?
QUALITY
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
PROFESSIONAL SERVICE
Excellent management team, professional technical personnel
Professional pre-sales service with whole-hearted after-sales service
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Hot Tags: emergency backup battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












