Features
residential battery storage12v 300ah
1. Can be recharged at any time as well as partially(no memory effect)
2. Can be unloaded completely and may remain unloaded without degrading performance.
3.2~4 times lighter than lead-acid/AGM/SLA batteries
4. Have a very long lifetime up to 10 ~15 years
Parameters
| Battery item | residential battery storage12v 300ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12300A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | <2% per month |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 3-Year |
| Case Type | ABS |
| IP level | IP65 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1.Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters
2.Complete automatic production equipment
3. Daily production capacity of 3,000 battery packs
4.Strict quality control, 15 inspection procedures
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: YES, LOGO/sticker/OEM/ODM welcomed.
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system, and others where lead-acid is used.
Q: Where can I get the price?
A: send Emails or call me, after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: Is the scale of your production?
A: We have 3 production bases, covering an area of 120 square kilometers, including a cell production industrial park, fully automated production equipment configuration, 12 battery assembly lines, with a daily capacity of 1,200,000 cells and 3,000 battery packs.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: residential battery storage, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












