Features
Lifepo4 Polymer Battery Pack12 Volt caravan lithium battery built-in BMS
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
Lifepo4 Polymer Battery Pack12 Volt caravan lithium battery built-in BMS | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V24A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 24Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 307.2Wh |
| Lifespan | Up to 3500 times |
| Self Discharge | Less than 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 4.8A |
| Max Charing Current | 24A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 24A |
| Max Pulse discharge current | 48A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Shell![]() | TBD |
| Max Dimension | Customzied |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
Charger(Optional)
If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle lif of the battery
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 14.6V and the charge current should be 9Amp.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: caravan lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













