Features
Cheapest lithium marine batteries 12V off-grid Solar Power Storage System Pack
Bluetooth technology to monitor battery status
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Drop in replacements (plug and play)
Parameters
| Item | Cheapest lithium marine batteries 12V off-grid Solar Power Storage System Pack |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1280A |
| Basic Information | |
| Nominal Voltage | 12V*4S |
| Nominal Capacity | 80Ah |
| Energy (WH) | 1024Wh |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 16A |
| Max Charge Current | 80A |
| Continous Discharge Current | 80A |
| Pulse Discharging Rate | 240A(<3s) |
| Recharge Life@0.2C | 3,500+ cycles |
| Battery Dimension(L*W*H) | Adjustable |
| Service Life | 10+ years |
| OEM/ODM | Acceptable(Yes) |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 80Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance
3 years warranty, provide lifelong technical service support
Technical advantages
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
MANLY is in the lithium battery field for over 12 years, the production bases are around 120,000 square meters.
MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: We offer the most competitive prices with the best quality.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger
Hot Tags: Lithium Marine Batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












