Features
Garden Lawn Mower Battery12V 20AH
1. Deep cycle. can be discharged to 90% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge.
2. Lighter weight. About 1/3 the weight of lead-acid.
3.Zero maintenance or automatic repair
4.Our lifepo4 batteries have an embedded BMS
Specification:
| Battery item | Garden Lawn Mower Battery12V 20AH |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 20A or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | >3000 cycle @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 70% Capacity |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Advanced processing and manufacturing facilities
2.A strong R&D department
3. Fast development on new products
4. Focusing on high-end customized services, the company high-quality and reliable new energy products according to different customer needs.
5. Scientific manufacturing process and strict quality control system has always been adopted under production.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can I have a sample order for lipo battery?
A: Yes, we welcome sample order to test market and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 7-10 days, mass production needs 3-4 weeks for order quantity more than
10000pcs.
Q: Do you have any MOQ limit for battery order?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea
shipping is also optional.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: garden lawn mower battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












