Features
Electric garden machinery Battery12V 30AH
Number of cycles 3,500+
40% Reduction in weight
Operating temperature is between -20℃ and +70℃
Smarter protection
Customizable industrial grade waterproof housing
Specification:
| Battery item | Electric garden machinery Battery12V 30AH |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 40A or Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial over 10years.
2. Over 10 years industry experience and they have gathered a vast amount of knowledge and outstanding industry talents to improve R&D and design.
3. Strict Production process complying with ISO9001-2015 TUV.
4. We not only can provide standard battery solution but also customized battery solutions.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Are you a factory?
A: Yes, we are a lithium battery factory.
Q2. What kinds of cells do you use for lithium batteries?
A: We mainly use Samsung, Panasonic, and LG cells for battery packs, and also some high-quality Chinese cells are used.
Q3. Do you have any certificates of battery?
A: We have got UL/CE/MSDS/UN38.3/RoHs, etc.
Q4. Do you test all your goods before delivery?
A: Yes, we have a 100% test of battery before delivery.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: electric garden machinery battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












