Features
Electric lawn mower Battery12V 18AH
Small volume, large capacity
Longer cycle life
High-temperature resistance
Lithium iron phosphate core material with higher safety performance
Specification:
| Battery item | Electric lawn mower Battery12V 18AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1218A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 18AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | ≥10 Years |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1) Over 10 years industry experience
2) Professional R&D and Sales Team
3) OEM& ODM Acceptable
4) Reliable Product Quality
5) Fast Lead Time
6) Afer-sales Service Guarantee
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1 Is it OK to print my logo on the product?
A.Yes.OEM/ODM services offered
Q2.Is this product safe?
A: Passed the overcharge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture, and other safety tests, no fire, no explosion at any circumstance;
Q3.Which certificates do you have?
A: We have CE/ROHS/UN38.3/MSDS ...etc.
Q4.How about a warranty?
A:5 year warranty.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: electric lawn mower battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












