Features:
12V 300Ah Home Battery System
1.High lifespan: two thousand cycles and more (see chart)
2.Deep discharge allowed up to 100 %
3.Ultra safe Lithium Iron Phosphate chemistry (no thermal run-away, no fire or explosion risks)
4.Certification : CE, RoHS, UL, UN 38.3
Specification:
| Battery item | 12V 300Ah Home Battery System |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Model No. | MLP12300A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 300AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 150A |
| Discharge Peak Current | 300A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes, Max 4 |
| Battery Case | ABS/Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Source manufacturers, quality assurance
2.Fast customization and quick delivery
3.High professional efficiency, huge service team
4.Customized processing, customized according to customer needs
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Can you provide OEM and ODM services?
A: Yes, We are a professional lithium battery manufacture with 3 production bases, which produce all kinds of high-quality lithium batteries as customers' requirements and designs, welcome to place OEM/ODM orders and visit our factory to guide the work
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: home battery system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












