Features:
12V 100Ah House Battery
1. Operation as many needed in parallel
2.Longest warranty in the industry (3+ years)
3.Can go up to 4 in series with this battery
4.RS485/RS232/CAN
Specification:
| Battery item | 12V 100Ah House Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12100A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Weight | Customized |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.High professional efficiency, huge service team
2.Customized processing, customized according to customer needs
3.Full inspection of incoming materials
4.Develop technical solutions according to customer needs
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: 1. Can I have a sample for customized specification?
A: Of course. please send us your specific requirement.
Q: 2. What is the lead time?
A: 3~7 days for sample, 10~25 days for bulk order.
Q: 3. Do you have any MOQ limit?
A: No MOQ for existent items, MOQ 1000pcs for modified ones.
Q: 4. How do you ship the goods and how long does it take arrive?
A: For small quantity, generally ship by DHL, EMS, UPS, or FedEx, usually take 4~7 days to arrive.
For large quantity, ship by airplane or ocean, shipping time will depend on destination port.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: house battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












