Features
lifepo4 3.2 v 100ah
1. Connected in parallel and series
2.More light-weight & Clean energy.
3. Powerful BM
4. Extendible & Widely use
Parameters
| Battery item | lifepo4 3.2 v 100ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12100A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 50A(Could be customized) |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | Less than 3% at 25°C per month |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 36 months |
| IP level | IP65 |
| Color | Balck |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY Lithium batteries deliver safe Lithium phosphate energy storage solutions in standard lead-acid battery sizes for a wide variety of applications.
2. Warranty and are manufactured to international quality assurance standard ISO9001.
3. We have our own factory with 3 production bases.
4. CE, RoHS, and UN38.3 certification.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. We always attach great importance to quality control from the start to the end. Our factory has gained CE, FCC, ROHS certification.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes. We welcome OEM orders.
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 14.6V and the charge current should be 9Amp.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 3.2 v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












